Joom!Fish config error: Default language is inactive!
 
Please check configuration, try to use first active language

Громадська організація "Мiжнародний фонд "Взаєморозуміння і толерантність" - Документальний фільм «Колискова перед смертю»
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Friday Mar 29

PDF Print E-mail

Міжнародний проект Документальний фільм «Колискова перед смертю»

 

На запит німецького громадського телебачення MDR нашою організацією було надано компетентну допомогу у дослідницькому пошуку та зйомці документального фільму «Колискова перед смертю». 

Режисер фільму Гайке Рьомер-Мершель натрапила на інформацію про табір Кізгрубе, так званий „Табір по догляду за дітьми іноземців“, створений нацистами у Дрездені. З 1943 по 1945 рік примусові працівниці народжували там своїх дітей і переважно були змушені їх там залишити. Умови у таборі були катастрофічними, більшість дітей були залишені напризволяще, без догляду вони помирали. Історія забутого у Дрездені та Саксонії табору та кричуща несправедливість, завдана матерям та їх дітям, стала мотивом для режисера шукати сліди свідків цих злочинів.

Перевіривши списки дітей та матерів, що перебували у цьому таборі, співробітникам МГО «МФ «Взаєморозуміння і толерантність» вдалося встановити прізвища декількох жінок, які були народжені в Німеччині. Завдяки небайдужості голови Запорізького місцевого осередку МГО «МФ «Взаєморозуміння і толерантність» Г. К. Касьяна з’ясувалось, що в Запоріжжі живе жінка, яка не отримувала компенсаційних виплат як жертва нацизму, і про своє народження і перебування в Німеччині та повоєнні події розповісти нічого не може. Однак це насправді була та Тала Москаленко, що народилася у таборі Кізгрубе, яку шукала німецький режисер. Її мати Меланія, вивезена з України на примусову працю, після повернення з Німеччини зареєструвала Тамілу як народжену в м. Запоріжжі у 1944 році, і не розповідала доньці правду про її народження. Таміла Б. погодилась на інтерв’ю.

Інший протагоніст фільму – пані Катерина з Галича - мала брата-близнюка, який за невідомих обставин залишився в Німеччині. Цікаво, що на її історію ми натрапили завдяки Всеукраїнському конкурсу "Доля дітей у роки Другої світової війни в малюнках учнів", який проводився Фондом у 2013 році. Фіналіст конкурсу, учень 10-го класу Галицької гімназії Дмитро Гавриляк надіслав свою художню роботу, в основі якої лежало інтерв’ю, записане з пані Катериною Г. Саме під час бесіди з учнем пані Катерина згадала, що так і залишилась невідомою доля її брата-близнюка 1944 року народження, та й чи правда це взагалі?.. Пошуки продовжуються.

З 30 вересня по 5 жовтня проходили зйомки фільму в Україні. Знімальну групу супроводжувала співробітник Фонду Любов Сочка.

У листопаді документальний фільм під назвою «Схід. Колискова перед смертю» вийшов на німецькому телеканалі МДР. Звукова доріжка до фільму перекладена українською мовою. З текстом можна ознайомитись тут.

 

На світлинах:

Меланія, українська остарбайтера, що народила свою доньку у таборі Кізгрубе під Дрезденом

joomlamodniyportal.ru

 

 

 

 

 

Меланія після війни з доньками

joomlamodniyportal.ru

 

 

 

 

 

Тала, дитина, що дивом вижила у дрезденському таборі для дітей іноземців

joomlamodniyportal.ru

 

 

 

 

 

Під час зйомок фільму з Катериною Г. у Києві

joomlamodniyportal.ru

 

 

 

 

 

Документальний фільм «Колискова перед смертю»: