1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Вівторок лист. 24

PDF Друк e-mail

 

24-Fotowettbewerb-2013 RU

pulverfabrik


Назва проекту:  "Створення меморіальної експозиції у місті Шостка (Україна) на тему "Доля жертв націонал-соціалізму"

Виконавець проекту: Секретаріат Правління Міжнародної громадської організації "Міжнародний фонд "Взаєморозуміння і толерантність"

Керівник проекту: Даниленко (Сочка) Любов Іванівна

Термін дії проекту: 01.09.2014 - 31.12.2015 

Організатор програми сприяння "Примусова праця періоду нацизму. Забуті жертви": 

Німецький фонд "Пам’ять, відповідальність і майбутнє", м. Берлін

Кошти організатора програми: 60 000, 00 Євро

Цільова група: жертви нацистських переслідувань, ветерани і жертви війни, військових конфліктів, тоталітарних режимів

Мета проекту: створення меморіально-освітнього комплексу пам"яті жертв тоталітаризму та збройних конфліктів з метою береження історичної правди про долі багатьох шосткінців, що потрапили у роки Другої світової війни на примусову працю до Німеччини чи зазнали страждань під час нацистської окупації; представлення новітніх досліджень з цієї тематики у Краєзнавчому музеї міста Шостки для широкого ознайомлення громадськості, у першу чергу, задля виховання і підвищення обізнаності молоді. 

Авторський колектив: Народний художник України Анатолій Гайдамака, Мартін Ґузе - виконавчий директор німецької спілки "Документальний центр дослідження історії Порохового заводу Лібенау", ФРН, Любов Даниленко, Володимир Єфремов, Микола Кокшайкін, Ігор Лушніков, Анатолій Мусієнко, Тетяна Пастушенко, Олександра Плодиста, Рекламна компанія "Радуга" м. Київ, Шосткинський краєзнавчий музей

Партнери проекту: Шосткінська міська рада; Краєзнавчий музей міста Шостка; Спілка "Документальний центр дослідження історії порохового заводу Лібенау", м.Ліібенау, ФРН.

Науковий супровід проекту: Інститут історії України Національної академії наук України.

Опис проекту:  

15 жовтня 2015 року у м. Шостка Сумської області пройшло відкриття меморіально-освітнього комплексу пам"яті жертв тоталітаризму та збройних конфліктів "РОДИННА ПАМ"ЯТЬ" , створеного в рамках німецько-українського проекту "Примусова праця періоду нацизму. Забуті жертви".

Шостка: новий музей у старій індустріальній будівлі

Історія країни складається  з  історій різних родин. Через непрості біографії звичайних людей, через збережену в родинах пам’ять у меморіально-освітньому комплексі оповідається про долю цивільного населення України у роки Другої світової війни. Основна експозиція музею "РОДИННА ПАМ"ЯТЬ" представляє новий погляд на Другу світову війну. Через непрості біографії звичайних людей, через збережену в родинах пам’ять показано виживання українського населення в часи тоталітарного насильства. Завершується музейна частина комплексу виставкою про шосткинців, загиблих в зоні АТО. 

На прикладі Шосткинського регіону у меморіально-освітньому комплексі оповідається про драматичні сторінки форсованої модернізації міста і села у 1920-40х роках, сталінські репресії, війну й нацистську окупацію, спротив "новому порядку", винищення євреїв, депортацію тисяч молодих людей на примусову працю до Райху, ув’язнення у концтаборах та військовий полон, а також повоєнне життя репатріантів з тавром "зрадників", що працювали на ворога. Уперше надається слово групам населення, які до цього часу перебували в тіні уваги й поваги суспільства та лише в останні роки були включені до державної політики пам’яті. 

Меморіально-освітній комплекс "РОДИННА ПАМ"ЯТЬ" розповідає про життєві шляхи звичайних молодих хлопців і дівчат в роки Другої світової війни війни. Їхні мрії і бажання на початку дорослого життя були жорстоко зруйновані через безвідповідальних політиків, якими керувала ненависть і расистська зверхність. 

Вони пережили те, що здається нам зараз нереальним, неймовірним. Ми повинні передати їхні свідчення наступним поколінням як застереження. Це наше свідоме зобов'язання – робити все, що в наших силах, щоби люди не страждали більше від воєн, расизму та насильства. 

Художню концепцію розробив та втілив народний художник України, заслужений діяч мистецтв України Анатолій Гайдамака. Експозицію музею, яка розміщена на двох поверхах загальною площею 430 кв м., доповнює історичний вагон, як символ масштабних переміщень людських мас в роки війни, депортації мільйонів українців на примусову працю. 

У музеї представлені матеріали з центральних, місцевих архівів України та Німеччини. Більшість біографічних фотодокументів та свідчень очевидців, експонатів були зібрані під час німецько-українських молодіжних пошуково-дослідницьких проектів. 

Меморіально-освітній комплекс покликаний, з одного боку, зберегти пам’ять про жертв тоталітаризму та збройних конфліктів, з іншого боку, - це платформа для виховання молоді, міжнародних зустрічей, розвитку наукових досліджень, усвідомлення громадою європейських цінностей. 

 Особлива подяка:

Сім’я загиблого в зоні АТО Василя Кондратенка

Сім’я загиблого в зоні АТО Сергія Коворотного

Сім’я загиблого в зоні АТО Івана Євдокименка                   

Олександр Биков, Володимир Борошнев, Геннадій Грачов, Юрій Давиденко, Іван Дерейко, Олег Денисенко, Василь Дешко, Петро Дудар, Олександр Залавський, Геннадій Іванущенко, Наталія Кондратцева, Микола Ладижев, Олександр Макуха, Галина Наумова, Валерій Некрашевич, Роман Подкур, Людмила Рева, Дмитро Родін, Ігор Сірий, Микола Сидоренко, Ярина Сочка, Ірина Федоренко, Володимир Федорко, Kriszian Ungvary, Rüdiger von Hanxleden, Reinhard Sehrt, Johannes Spoer

 ТОВ “Хімбуд - 3”

ТОВ “Будівельно-монтажне управління - 3”

ТОВ “Шостка - Електромонтаж - 463”

ТОВ «Інститут Шосткапроект»

Філія  “Шосткинський РЕМ ПАТ “Сумиобленерго”

Рекламне агентство “Медіа - Мост”

ПКВ “Управління капітального будівництва” Шосткинської міської ради

Казенне підприємство «Шосткинський казенний завод «Імпульс»

Хутір-Михайлівська дистанція колії

Конотопська дирекція залізничних перевезень

300-й навчальний танковий полк Сухопутних військ ЗСУ

169-й навчальний центр Сухопутних військ ЗСУ

ТОВ «Стройбытсервис»

Магазин будівельних матеріалів «Стройцентр +»

Шосткинська гімназія Шосткинської міської ради Сумської області

Шосткинський інститут

Джерела:

Німецький федеральний архів у Берліні, Німецький федеральний архів у Фрайбурзі, Державний архів Сумської області, Центральний державний архів кінофотофонодокументів ім. Пшеничного, Центральний державний архів вищих органів влади та управління, Центральний державний архів громадських об’єднань, архів Документаційного центру порохового заводу Лібенау, родинні архіви, Інтернет-ресурси: waralbum.ru, Internationale Wanderausstellung „Zwangsarbeit. Die Deutschen, die Zwangsarbeiter und der Krieg“
Привітальні слова:

Фоторепортаж:

joomlamodniyportal.ru

Відеороботи:

"Родинна пам'ять": музей остарбайтерів у Шостці

Інтерв`ю зі свідками та історію створення музею можна подивитися тут!