1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Вівторок трав. 26

03.11.2015: "Меморіально-освітній комплекс пам’яті жертв тоталітаризму та збройних конфліктів"

PDF Друк e-mail

РОДИННА ПАМ’ЯТЬ

Меморіально-освітній комплекс пам’яті жертв тоталітаризму та збройних конфліктів

15 жовтня 2015 року у Шостці (Сумська обл.) пройшло відкриття музею, створеного в рамках німецько-українського проекту «Забуті жертви». Основна експозиція меморіально-освітнього комплексу «Родинна пам’ять» представляє новий погляд на Другу світову війну. Через непрості біографії звичайних людей, через збережену в родинах пам’ять показано виживання українського населення в часи тоталітарного насильства. Завершується музейна частина комплексу виставкою про шосткинців, загиблих в зоні АТО.

На прикладі Шосткинського регіону у меморіально-освітньому комплексі оповідається про драматичні сторінки форсованої модернізації міста і села у 1920-40х роках, сталінські репресії, війну й нацистську окупацію, спротив «новому порядку», винищення євреїв, депортацію тисяч молодих людей на примусову працю до Райху, ув’язнення у концтаборах та військовий полон, а також повоєнне життя репатріантів з тавром «зрадників», що працювали на ворога. Уперше надається слово групам населення, які до цього часу перебували в тіні уваги й поваги суспільства та лише в останні роки були включені до державної політики пам’яті.

Меморіально-освітній комплекс «Родинна пам'ять» розповідає про життєві шляхи звичайних молодих хлопців і дівчат в роки війни. Їхні мрії і бажання на початку дорослого життя були жорстоко зруйновані через безвідповідальних політиків, якими керувала ненависть і расистська зверхність.

Вони пережили те, що здається нам зараз нереальним, неймовірним. Ми повинні передати їхні свідчення наступним поколінням як застереження. Це наше свідоме зобов'язання – робити все, що в наших силах, щоби люди не страждали більше від воєн, расизму та насильства.

Художню концепцію розробив та втілив народний художник України Анатолій Гайдамака. Експозицію, яка розміщена на двох поверхах загальною площею 430 кв м., доповнює історичний вагон, як символ масштабних переміщень людських мас в роки війни, депортації мільйонів українців на примусову працю.

У музеї представлені матеріали з центральних, місцевих архівів України та Німеччини. Більшість біографічних фотодокументів та свідчень очевидців були зібрані під час німецько-українських молодіжних пошуково-дослідницьких проектів.

Партнери:

  1. Міжнародна громадська організація «Міжнародний фонд «Взаєморозуміння і толерантність»
  2. Документаційний центр дослідження історії порохового заводу Лібенау (ФРН)
  3. Шосткинська міська рада

Науковий супровід:

  • Інститут історії України Національної академії наук України

Фінансова підтримка у рамках програми сприяння «Примусова праця періоду нацизму.

Забуті жертви»:

  • Німецький фонд «Пам’ять, відповідальність і майбутнє», Берлін